رایحه درمانی هندی

ارسال شده در مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۵ موضوع عطر و ادکلن توسط

عطر و رایحه گل ها و گیاهان در میان تمام مردم جهان جایگاه ویژه ای دارد. هر ملیتی ممکن است طبق آیین و رسومی که دارد نسبت به برخی گلها و یا گیاهان اعتقادات ویژه ای داشته باشند. در برخی کشور ها از جمله هند آیین و مذاهب مختلفی وجود دارد و در این مذاهب مراسماتی وجود دارد و در این مراسمات از عطرها و عودهای مختلف استفاده می شود. به عبارتی میتوان گفت رایحه گیاهان نه تنها برای بوی خوش آنها که برای مقاصد دیگر هم استفاده می شود. اکنون عطر و ادکلن در میان ما جایگاه خاصی پیدا کرده است. همانطور که از سال ها پیش رایحه درمانی به عنوان یک علم و روش برای درمان استفاده می شود، امروزه خرید ادکلن هم تنها به خاطر بوی خوش آن نیست و مقاصد مختلفی دارد. در ادامه با ما همراه باشید در مورد برخی علوم رایحه درمانی هندی حرف میزنیم.

hee73

از دیدگاه طب هندی ، بینی دری به سوی مغز و آگاهیست . انرژی حیاتی یا (( پرانا )) از طریق نفس کشیدن از راه بینی وارد بدن می شود و عملکردهای حسی و حرکتی را حفظ می کند . بکارگیری رایحه هایی خاص از طریق بینی به تصحیح اختلالات پرانا که بر عملکردهای بالاتر مغزی ، حسی و حرکتی تاثیر میگذارد ، کمک می نماید . (( آیورودا )) از رایحه ها برای ارسال علامت های مشخصی استفاده می کند که موجب تعادل هر سه (( دوشا )) ( طبایع بدن ) می گردد . برای تعادل هر یک از طبایع یا دوشاها در آیورودا از رایحه گیاهان خاصی استفاده می شود ، به این جهت که ایجاد پیام های بویایی در مغر به نحوی می توانند بین ذهن و بدن رابطه برقرار نمایند .
واتا : با مخلوطی از رایحه های گرم و شیرین و ترش نظیر اسانس گل شمعدانی ، میخک ، ریحان و پرتقال و … به حالت تعادل در می آید .
پیتا : با مخلوطی از بوهای شیرین و خنک مانند گل سرخ ، یاسمن ، چوب صندل ، نعنا و دارچین متعادل میگردد .
کافا : مانند واتا با مخلوطی از رایحه های گرم اما دارای بوی تندتر چون اکالیپتوس ، میخک ، سرو کوهی ، مرزنجوش و … تعادل خود را باز می یابد .
ده قطره از عصاره روغنی معطر را میتوان در آب داغ یا بخوردان های مخصوص ریخت و به مدت نیم ساعت یا بیشتر اتاق را از رایحه ملایم سرشار نمود .
در مورد بیمارانی که عدم تعادل های معینی در آنها تشخیص داده شده است ، روغن هایی تجویز میگردد که عدم تعادل را به حالت توازن باز می گرداند و با بکارگیری آن درد و بیماری از بین می رود .

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>