عودهای خوش بو را بشناسید

ارسال شده در مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۵ موضوع عطر و ادکلن توسط

از دیرباز تاکنون عود در زندگی بشر نقش بسیاری بازی کرده است. بوی خوش چوب ها و گیاهان به اندازه ی بوی خوش گل ها گاهی مسحور کننده است. خواص دارویی عطرها و عودها در بسیاری از موارد ثابت شده است. امروزه با گسترضش علوم شیمی و پزشکی، در صنعت عطر از مواد و رایحه هایی استفاده می شود که شاید تاکنون ناشناخته بوده اند. عود یکی از مواردی است که کاملا شناخته شده است ، آن هم با دود کردن. اکنون در ساخت عطر و ادکلن از عودها استفاده فراوانی می شود. گاهی بوی تند و غلیظ عودها ممکن است شما ا آزار دهد ولی ادکلنی که با رایحه عود ساخته شده باشد اینطور نیست.

 

عودها در شکلهای مختلفی عرضه می گردند: چوبهای خام, علفهای خرد شده, پودر یا به شکل مایع و روغن. اما آنچه امروزه ما از عود در ذهن داریم عودهای مخروطی و شاخه ای می باشد. عودهای مخروطی توسط ژاپنیها در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی عرضه ش

ود بطور سنتی از صمغ و کندر و چوبهای معطر, پوست درختان, دانه ها, ریشه ها, علفها و گلها ساخته می شوند. کتیبه ای مصری متعلق به ۱۵۳۰ قبل از میلاد مسیح استفاده از عود را ذکر کرده است.

چوبهای خوشبویی مانند چوب صندل و روغنهای گیاهان و علفها به عنوان بوهای طبیعی مورد استفاده قرار می گرفتند. شاید مشهورترین عطرهای طبیعی کندر و صمغ بودند که بطور اخص در سومالیا یافت می شده است.

بسیاری از گیاهان و علفهای دارویی به خودی خود بویی ندارند و باید حتما سوزانده شوند. عود و گیاه درمانی همواره با هم همراه بوده اند. قدیمی ترین منابع مربوط به گیاه درمانی و عود به “وداهای” هندی باز می گردد.

ترکیبات معطر طبیعی گلها و گیاهان که درعود یافت می شود, از طریق مژکهای موجود در بینی وارد سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس شده و با تحریکات اعصاب بویایی این قسمت که مسئولیت احساسات, تنفس, ضربان قلب, غدد درون ریز, حافظه و یادگیری را بر عهده دارد, تاثیر قابل توجهی بر روحیات و خلق و خو می گذارد.

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>